zadania z buforu

Kategoria: Studiaaga00
2006-11-29, 22:09
Hej !!

Mam mały problem z rozwiązaniem zadania z pH. Gdyby ktos umial mi pomoc to bede wdzieczna.
Oblicz pH buforu octanowego powstałego przez zmieszanie 250 cm3 roztworu kwasu octowego o stezeniu molowym rownym 0,15 mol/dm3 z 200 cm3 roztworu NaOH o stezeniu rownym 0,11 mol/dm3.
Jamajka21
2006-11-29, 22:36
A masz do tego odpowiedź?

Moim zdaniem sprawa jest prosta - liczysz liczności, patrzysz czego jest nadmiar(kwasu czy zasady), z tego nadmiaru liczysz stężenie i z niego pH. W tym wypadku masz nadmiar kwasu - więc od jego liczności odejmujesz licznośc zasady i otrzymany wynik dzielisz przez sumę objętości - w ten sposób masz [H+] i z tego normalnie logarytm.
Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że jest ok. Jeśli masz gdzieś wynik jaki ma wyjśc to podaj, zobaczymy.
Neecze
2006-11-29, 22:48
To tak nie będzie działać.


Jeśli zmieszasz róztwór kwasu octowego z roztworem mocnej zasady, to oczywiście zajdzie taka przemiana:Jeśli zasady będzie mniej niż kwasu, to efekt jest następujący: w roztworze znajdują się jony octanowe i niezdysocjowane cząsteczki kwasu. Cechą charakterystyczną tego układu jest to, że przy rozcieńczaniu lub dodawaniu niewielkich ilości kwasu lub zasady pH zmienia się niewiele. Dlaczego? Ano dlatego, że obecność kwasu i sprzężonej do niej słebej zasady powoduje ograniczenie dysocjacji jednego i hydrolizy drugiego indywiduum.

No więc jak to zrobić? Ano piszemy sobie najpierw wyrażenie na stałą równowagi dysocjacji kwasu octowego:Ponieważ w układzie kwas-sprzężona zasada dysocjacja jest cofnięta, to wolno nam przyjąć założenie, że stężenia równowagowe są równe stężeniom analitycznym, więc:I teraz nic prostszego: obliczasz stężenie jonów octanowych (lub stężenie zasady po rozcieńczeniu), obliczasz stężenie nieprzereagowanego kwasu, podstawiasz i wyznaczasz stężenie jonów wodorowych.
Jamajka21
2006-11-30, 10:13
Aj, wiedziałam że to nie takie proste     Przepraszam jeśli wprowadziłam w błąd


Podobne tematy: