synteza salicylanu metylu

Kategoria: Studiaalicja
2007-02-20, 19:59
Mam pytania dotyczące kolejnych etapów tej syntezy. 

1. Po ogrzewaniu kwasu salicylowego, metanolu i kwasu siarkowego przez 6 godzin, nadmiar metanolu należy oddestylować. Następnie dodaje się wodę, chłodzi i ekstrahuje benzenem( dlaczego dodaje się tą wodę i dlaczego ekstrahuje się benzenem?)
2. Połączone wyciągi benzenowe przenosi się do rozdzielacza, przemywa 10% roztw.Na2CO3 aż do uzyskania alkalicznego odczynu warstwy wodnej, a następnie porcjami wody do odczynu obojętnego warstwy wodnej.( dlaczego najpierw musimy uzyskać odczyn zasadowy, a potem obojętny, na co to ma wpływ?)

Z góry dziękuję za pomoc:)
gebicki
2007-02-20, 21:33
To o czym piszesz to normalna procedura ekstrakcji. Po oddestylowaniu nadmiaru metanolu w pozostałości masz odrobinę wody, resztki metanolu, kwas siarkowy i kwas salicylowy. 

1. Należy pozbyć się kwasu siarkowego:
jest on b. dobrze rozpuszczalny w wodzie, a słabo w benzenie. Dlatego dodaje się wodę i ekstrahuje benzenem
2. W warstwie benzenowej masz ester, odrobinkę kwasu siarkowego i kwas salicylowy. Ddodajesz roztwór węglanu by przeprowadzić te kwasy w sole. Pozostają one w wodzie.
3 W warstwie benzenowej masz ester i odrobine węglanu (roztworu). Przemywa się warstę benzenową wodą. Otrzymujesz czysty roztwór benzenowy salicylanu. Po odparowaniu benzenu można produkt poddać destylacji (podejrzewam, że jak większość estrów jest cieczą).
alicja
2007-02-21, 20:33
wielkie dzięki:)


Podobne tematy: