Problem z reakcjami

Kategoria: StudiaFenixatl
2010-03-08, 10:19
Witam mam problem z zapisaniem odpowiednich reakcji, oto treść


Zachowanie się alkanów i alkenów wobec KMnO4
Do jednej próbówki należy wlać 1cm3 heksanu/heptanu a do drugiej – 1 cm3
cykloheksenu. Następnie do obu próbówek należy dodać rozcieńczonego roztworu
manganianu (VII) potasu i 2 – 3 krople rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego (VI).
Zawartość obu próbówek dokładnie wymieszać i zanotować wynik (barwa, konsystencja)
bezpośrednio po zmieszaniu i po upływie 20 minut ekspozycji w świetle. O czym świadczy
zmiana barwy? Proszę napisać równania odpowiednich reakcji.

Czyli mam zapisać

KMnO4+ C7H16 --- >

ale jeszcze jest H2SO4....

Jeśli ktoś wie, proszę o drobną pomoc, z góry dziękuję.
Tomek_FG
2010-03-09, 00:38
Alkany nie odbarwiają fioletowego roztworu manganianiu (VII) potasu ...


Alkeny / cykloalkeny ze względu na swój nienasycony charakter (posiadają wiązanie podwójne) odbarwiają roztwór manganianiu (VII) potasu.

Jeśli reakcja przebiega w środowisku kwasowym to myślę, że w produktach organicznych należy spodziewać się kwasu adypinowego aniżeli cykloheksano-1,2-diolu ...

Jeśli się mylę niech ktoś mądry mnie poprawi ;]
Rafi1991
2010-03-09, 13:23
Kwas adypinowy na pewno nie, rozcieńczony roztwór nadmanganianu i brak ogrzewania to zbyt słabe warunki. Raczej nad diketonem bym się zastanowił.
chemika
2010-03-12, 19:59
Mam poważny problem z pewnym zadaniem. Otóż pisałam przed tygodniem finał konkursu kuratoryjnego i pojawiło się tam takie zadanie:


Na szalkach wagi stały równoważące się naczynia z kwasem solnym o tym samym stężeniu. Naczynia zdjęto, ustawiono pod wyciągiem, otworzono i wrzucono do pierwszego kawałek cynku o masie 6,5g, a do drugiego kawałek glinu o masie 6,5g. po zakończeniu reakcji naczynia ustawiono na szalkach wagi. Jakie położenie zajęły szalki wagi (czy pozostaną w równowadze, czy szalka przechyli się w stronę pierwszego, czy w stronę drugiego naczynia)? Odpowiedź uzasadnij obliczeniami i komentarzem.

Rozwiązałam to zadanie następującą:
Przyjęłam, że przereagowało tyle kwasu ile stechiometrycznie reaguje z cynkiem. Na tej podstawie obliczyłam masę soli powstałej w I naczyniu. Następnie na podstawie masy kwasu (bo było go tyle samo co w I szalce) obliczyłam ile glinu reaguje z taką ilością kwasu. Obliczyłam masę soli i dodałam do niej masę nieprzereagowanego glinu. w ten sposób obliczyłam masę II szalki. wg mnie naczynia pozostały w równowadze.

Jak się okazało w kluczu należało obliczyć ulotniony wodór i na tej podstawie wywnioskować która szalka będzie lżejsza. po zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że ten sposób z wodorem nie ma sensu bo metale o takich samych masach nie będą reagować stechiometrycznie z taką samą ilością kwasu.

Proszę o pomoc kogoś doświadczonego o wyrażenie opinii na temat tego zadania. Czy mój sposób jest logiczny?
Rafi1991
2010-03-13, 10:58
Nie do końca jest logiczny, bo założyłaś sobie, że kwasu jest tyle ile potrzeba na reakcję z cynkiem. Jeżeli przyjęłabyś, że jest go tyle ile potrzeba na reakcję z glinem to dostaniesz inny wynik. 


Z drugiej strony problem jest też z zadaniem, bo wymaga założenia, że kwas jest w nadmiarze względem obu metali, a to powinno być zawarte w treści. Jeżeli Ci to może pomóc to zachęcam do odwoływania się, ale z argumentacją "nie zaznaczono, że kwas jest w nadmiarze".
chemika
2010-03-13, 20:51
Sugerując się twoją odpowiedzią zrobiłam to zadanie przyjmując że kwasu było tyle ile przereagowało z glinem. W tym przypadku pozostanie w I naczyniu za dużo kwasu który nie przereagował  z cynkiem. Obliczyłam więc masy końcowych szalek i zależność wyszła taka sama jak przy moim poprzednim założeniu (równowaga) choć w innej wartości liczbowej. Na konkursie nie żądali podania konkretnej masy szalek. 


Do tytułu laureata brakło mi tylko 2 punktów, więc zależy mi na tym zadaniu.
Czy rozwiązanie podane w kluczu jest bardziej prawdopodobne niż moje przy takich danych?
Rafi1991
2010-03-13, 21:42
 	  			  
. Obliczyłam więc masy końcowych szalek i zależność wyszła taka sama jak przy moim poprzednim założeniu (równowaga) choć w innej wartości liczbowej.Nie możliwe. Wydzielają się różne masy wodoru a tylko to powoduje zmianę masy szalek.

Dużo bardziej zasadne jest rozwiązania podane w kluczu, ale możesz spróbować się odwołać, argumentując, że przyjęłaś jedną z możliwcyh sytuacji bo ta nie była określona w treści. Nie jest to niestety błąd merytoryczny a pewne niedopatrzenie, więc możesz liczyć jedynie na łaskawość ludzi, którzy się tym zajmują.
chemika
2010-03-24, 15:35
Biorąc pod uwagę twoje argumenty złożyłam odwołanie. dzisiaj dowiedziałam się że zostało uwzględnione!!!    

Wielkie dzięki
Rafi1991
2010-03-24, 21:28
No to super.


Podobne tematy: