Rozkład morfiny w organizmie

Kategoria: BiochemiaJimmy Abigail
2007-12-11, 18:45
Czy morfina ulega degradacji w organizmie człowieka? Jeśli tak, to jakie enzymy biorą udział w tej reakcji i jakie są jej produkty? Dziękuję ślicznie. :)
Rafi1991
2007-12-11, 19:13
Morfina ulega procesom metabolicznym głównie w wątrobie, także w nerkach i mózgu. Pod wpływem enzymu UDP-glukuronotransferazy-2B7 ulega procesowi glukuronizacji (połączenia z kwasem glukuronowym), tworząc glukuronid-3-morfiny i glukuronid-6-morfiny. Żródło: angielska wikipedia- za błędy w tłumaczeniu tych nazw przepraszam.
Dejvi
2010-07-29, 01:30
Właśnie zauważyłem temat z bio-chemii.


Przypomniało mi się, że w tym roku Kanadyjscy naukowcy odkryli gen który odpowiedzialny jest za produkcję morfiny w maku i że dzięki takiemu odkryciu będzie możliwość otrzymywania morfiny bardziej ekonomicznie, gdyż zastąpi uciążliwą uprawę.

Jednak wcześniej przeglądałem książkę do farmaceutyki(nie pamiętam tytułu) i natrafiłem na taki tekst:
"(...) Robinson opisał wzorem strukturę morfiny, w 1952 r. pełna synteza chemiczna potwierdziła budowę tego leku. Ze względów ekonomicznych morfina otrzymywana jest przemysłowo wyłącznie z opium metodą ekstrakcji.(...)"I chciałem zapytać bo coś mi tu nie gra. Wnioskuję z powyższego tekstu, że morfina jest otrzymywana jeszcze innym sposobem niż ekstrakcja z maku oraz wyżej jeszcze pisało coś o pełnej syntezie zaś z informacji medialnej o odkryciu genu daje do zrozumienia, że nigdy do tond nie udało się zsyntetyzować morfiny ale potrzebna była roślina.

Zatem kto pisze prawdę ? Czy była uzyskiwana morfina do 2010 roku tylko z maku czy uzyskiwano ją bądź otrzymywano związek jakąś inną drogą ?
karvon
2010-07-29, 02:28
Morfinę otrzymuje się z maku, bo tak jest najtaniej. Można jednak ją zsyntezować "od zera" w laboratorium, tak jak wiele innych substancji (praktycznie wszystkie, gdy jest dość czasu) - nazywa się to syntezą totalną (total synthesis). Niestety metody laboratoryjne zwykle są wieloetapowe i nie grzeszą wydajnością i nie zawsze dają się łatwo przeskalować na użytek przemysłu, co pociąga wysoki koszt. 


Co do genu, to myślę że chodzi o przeniesienie go do bardziej wdzięcznego organizmu, np. bakterii: pozwala to na zastosowanie bioreaktorów i przysłowiowa baba nie musi już siać maku :P


Podobne tematy: