Ekologicznie w teren

Kategoria: Ciężki sprzęt bojowy2can
2008-11-14, 22:29
Połączenie troski o środowisko naturalne z uprawianiem sportu motoryzacyjnego właśnie stało się możliwe. Wyprodukowany przez firmę KTM motocykl o zerowej emisji spalin jest lekki i wystarczająco mocny aby zapewnić odpowiednią dawkę adrenaliny. Austriacy zapewniają, że maszyna została stworzona zgodnie z filozofią hasła ,,Rady to Race” i jest wyposażona w najwyższej klasy komponenty. Aby maksymalnie odciążyć elektryczny silnik skupiono się na uzyskaniu niskiej wagi całego motocykla. W rezultacie ważący 90kg prototyp rozwija osiągi porównywalne z maszynami napędzanymi silnikami spalinowymi. KTM szczególnie podkreśla, że udało się uzyskać wyjątkowo dużą falę momentu obrotowego, który znacznym stopniu determinuje o sporej dynamice tej konstrukcji. Szczegółowe dane techniczne nie zostały jeszcze udostępnione, ale zamieszczona poniżej seria pytań i odpowiedzi powinna rzucić nieco światła na plany KTMCzy motocykl z zerową emisją spalin wejdzie do seryjnej produkcji?

KTM: Tak, podjęliśmy już decyzję o wdrożeniu tego motocykla do produkcji. Na obecnym etapie rozwoju projektunie uda się jednak tego zrobić w czasie poniżej 24 miesięcy.

Ile będzie kosztować KTM z elektromotorem?

KTM: Wszystko zależy od ostatecznych kosztów produkcji, które w tej chwili nie są jeszcze dokładnie znane. Oczywiście koncentrujemy się na tym żeby cena nie była wygórowana. Prawdopodobnie motocykl będzie kosztował nieznacznie więcej niż porównywalny model KTM z silnikiem spalinowym.

Jaką moc będzie rozwijać?

KTM: Obecny prototyp osiąga jakieś 7kW. Naszym priorytetem jest uzyskanie porównywalnych wyników do lekkich motocykli z konwencjonalnymi jednostkami.

Czy KTM planuje wyposażenie innych modeli w silnik elektryczny?

KTM: W tej chwili koncentrujemy się jedynie na modelu Enduro. ponieważ jest on technicznie najbardziej wymagający. Kiedy te prace zostaną zakończone próba zastosowania elektromotoru w maszynie drogowej nie jest wykluczona.

Czy nowy motocykl będzie się nadawać do zwykłej jazdy miejskiej?

KTM: Tak jak wszystkie nasze modele Sport Enduro, elektryczny motocykl będzie mógł służyć do krótkich przejażdżek drogowych.

Na jak długo wystarczają baterie?

KTM: To zawsze zależy od dynamiki z jaką używa się motocykla W tej chwili przy dosyć entuzjastycznej jeździe prototyp wytrzymuje godzinę-również godzinę trwa jego naładowanie.samson
2008-11-16, 08:49
Pomysł świetny, KTMowi udało się skontruować ten pojazd w kilka miesięcy po premierze oryginalnego elektrycznego enduro   

Jest jeden minus zasilania bateryjnego jakiegokolwiek pojazdu który nigdy nie pozwoli na wdrożenie tego czy na ulicę czy w teren, przy wyczerpującej się baterii spada możliwy pobór mocy tak więc przez ostatnie 15 minut silnik dysponuje mocą tylko 30%.
Nic nie zastąpi staromodnego tłoka i cylindra.
data7
2008-11-16, 08:53
ale pomyslcie, podjezdzasz na tor busem obklejonym bateriami slonecznymi i praktycznie caly dzien jazdy za darmo   


Kto wie, moze za kilka lat zalozymy nowy dzial "Electric-Adventure"
spoco
2008-11-17, 09:00
To juz o tym wspominalem przy info o pierwszej konstrukcji tego typu. Genialna sprawa nareszcie bedzie mozna rozjezdzic tpn i inne nie dostepne dla smierdziuchow spalinowych miejsc
MTBiker
2008-11-17, 10:19
.empty.
spoco
2008-11-17, 11:26
ale zanim w polsce zabronia to ze 4-5 sezonow minie


Podobne tematy: