Żółw stepowy - proszę o radę.

Kategoria: Żółwie lądoweogólneŻółw stepowyHejek
2008-09-22, 21:03
Witam serdecznie!


Zimą (chyba w lutym, ale nie jestem pewny) moi rodzice kupili mojemu młodszemu bratu żółwia stepowego. Po prostu bardzo chciał mieć żółwia, cały czas czytał o tym w Internecie itp., więc rodzice mimo oporów (spory wydatek - 350zł z tego, co pamiętam) w końcu mu tego żółwia kupili.
Do końca sierpnia wydawało się, że z żółwiem wszystko jest w porządku. Niestety nikt oprócz mojego młodszego brata się specjalnie tym żółwiem nie opiekował (w sensie, że nie szukał nigdzie informacji, jak powinna hodowla żółwia wyglądać). I tak żółw większość czasu spędzał w terrarium, w którym jednak nie było nic oprócz siana, w którym żółw się tylko zagrzebywał i spał. Często chodził też po podłodze i po tarasie. Rzadko ktoś wychodził z nim na dwór. Był karmiony też nie najlepiej, bo często dostawał sałatę i jabłka, rośliny z ogródka (mniszek lekarski itp.) jadł jakoś niechętnie lub wcale. Był dosyć często kąpany, ale niestety również dosyć często brat smarował mu skorupkę jakąś oliwką. Krótko mówiąc - żółw nie miał u nas najlepiej.

Dopiero na przełomie sierpnia i września żółw zrobił się jakiś bardziej ospały. Przestał chodzić, praktycznie cały czas śpi. Z początku otwierał jeszcze oczy, teraz zdarza się to bardzo rzadko, najczęściej tylko wtedy, gdy wsadzi się go do wody na kąpiel. Wtedy też, zaniepokojony, zacząłem się bardziej interesować, jak powinna tak naprawdę wyglądać hodowla takiego żółwia. Zmieniliśmy dietę (żółw dostaje teraz tylko rośliny z ogródka, bardzo sporadycznie startą marchewkę). Podajemy mu też na roślinkach sproszkowaną sepię i wodę. Uszykowałem terrarium zgodnie z poradnikami w Internecie (jest tylko trochę za małe i nie ma lampy UV, ale o tym się jeszcze pomyśli, jeśli żółw znowu zacznie chodzić). Żółw czasami oddycha ustami (tzn. co jakiś czas otwiera pyszczek, chyba właśnie w celu wciągania powietrza), ale teraz już mniej, więcej tego było trzy tygodnie temu. Pisałem, że zmieniliśmy dietę, przy czym muszę dodać, że żółw sam nic nie je, jak otwiera pyszczek to wsadzamy mu coś na siłę i on to po jakimś czasie połyka. Kilka dni temu pierwszy raz od dłuższego czasu zrobił "kupę". I jeszcze jedno: wydaje mi się, że ma jakieś problemy z przednią łapką, bo czasami jak gdyby łapie go za nią skurcz (łapka w dziwny sposób mocno "wyciąga się" na bok).
Niestety nie miałem jak udać się z żółwiem do weterynarza, bo w promieniu stu kilometrów nie ma żadnego specjalisty od gadów. Chciałem kupić jakieś witaminy w sklepie zoologicznym, ale nic nie mieli (może to awitominoza?).

W sumie nie wiem, co teraz zrobić. Zacząłem się zastanawiać, że może to po prostu sen letni i w ogóle niepotrzebnie go teraz karmimy itp. Proszę o pomoc. Niestety nie mam się kogo w tych kwestiach poradzić.
scarlet34
2008-09-23, 07:30
Dobrze,że zadbałeś o żółwika i starasz się aby miał jak najlepsze warunki.To,że cały czas śpi może być spowodowane snem letnim(moje gadziny też od dłuższego czasu są bardzo ospałe) ale może to tez być oznaką choroby.Jeśli możesz to wstaw fotki żółwika,wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.Jednak najlepiej by było aby żółwia obejrzał weterynarz
Azazella
2008-09-23, 12:52
Bardzo mi się nie podoba ten opis (w sensie nie podoba mi się stan żółwia). Po tych zwierzętach bardzo długo nie widać, że coś jest nie tak; w przypadku gdy objawy są widoczne, choroba często jest już bardzo zaawansowana.


Jeśli żółw jest od dłuższego czasu osłabiony i nie je sam, to polecam Ci jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem od gadów. Jesli nie masz blisko żadnego weta, to porób zdjęcia, wyślij mailem i zadzwoń do weta: polecam dr Chłopecki, dr Piasecki albo dr Maluta. Kontakt do odnalezienia na forum, chyba że miałbyś problem, to daj znać ktoś Ci podrzuci linka.

Jeśli zajdzie konieczność wizyty, a Ty nie masz możliwości jechać z żółwiem, to zawsze można go przecież wysłać - jeśli wet się zgodzi. Zadzwoń, pogadaj i daj znać co ustaliliście
Michal Zdw
2008-09-23, 15:51
Zdjęcia źle wklejone, proszę o poprawienie !
Hejek
2008-09-23, 16:39
 	  			  
Zdjęcia źle wklejone, proszę o poprawienie !A mogę wiedzieć, co było źle? Wstawiłem te zdjęcia tak samo, jak są wstawiane w dziale galeria.
Azazella
2008-09-23, 16:50
Zostaw zdjęcia- tym się zajmiesz później; dzwoń do weta


Podobne tematy: