samica kopuluje z samicą [ ? ]

Kategoria: Żółwie lądoweogólneabellina
2009-05-18, 19:15
ostatnio zaskoczył mnie widok mojej samiczki stepowej , która udawała samca i próbowała kopulować drugą samiczkę stepową. Wydawała przy tym sapnięcia typowe przy kopulacji żółwi lądowych. Ja rozumiem , że takie sytuacje mogą się zdarzyć w przyrodzie z powodu braku samca ....ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dokładniej zaistniałą sytuację. Proszę o fachowy komentarz.

Pozdrawiam
witia
2009-05-18, 21:14
Hej,


nie wiem czy mój komentarz będzie fachowy , ale dla mnie zachowanie Twojej żółwicy nie jest niczym nowym. Skoro wiesz, że takie zachowanie ma miejsce w przyrodzie, to w sumie dlaczego i nie w niewoli ?! Moim zdaniem jest to wyraźny znak samicy, że jest ona gotowa do rozrodu, który jakby nie było przypada właśnie na tą porę roku. Takie same zachowanie zaobserwowałem również przed kilkoma laty u moich żółwic stepowych, które właśnie czyniły to zawsze na wiosnę. Pytanie tylko, ile Twoje żółwie mają lat ?
abellina
2009-05-18, 22:04
Obie mają około 18 lat. Nie wiem dokładnie bo jednej samicy jestem drugim właścicielem albo nawet trzecim ( ona jest u mnie od 10 lat) Nie pozostaje mi nic innego jak kupić im dorosłego samca albo pożyczyć na " szybki żółwiowy numerek" od jakiegoś krakowskiego żółwiarza.
Pardalis
2009-06-10, 16:13
Często samice zachowują się tak również chwilę przed składaniem jaj. To może być wskazówka dla tych, którzy oczekuja na jaja od swoich samic.

Ale:
zgadzam się że jest to zachowanie charakterystyczne dla dorosłych samic w okresie godowym. Obserwuję takie zachowania od lat i zawsze wiem, ze ,,nadszedł czas,,.

Zanim ,,wypożyczysz,, samca, poszukaj takiego, który jest od lat u jednego właściciela, oraz nie miał długo kontaktu z żółwiami z ,,nieznana przeszłością,,. Czasami można z żółwiem w pakiecie przynieść samicom coś jeszcze, wirus herpes np? Wydaje się, że szczególnie w przypadku żółwi stepowych jest to wysoko prawdopodobne
Pozdrawiam
A.


Podobne tematy: