Krzyżówki?

Kategoria: Żółwie lądoweogólnesylwan87media
2008-02-05, 10:29
Czy słyszeliście o tym żeby komuś udało się wychodowac krzyżowki żółwi np.: grecki+mauretański lub stepowy+grecki lub jakieś inne czy jest to możliwe i wogóle co o tym myślicie?
Darkness
2008-02-05, 14:56
Ja nie wiem ,chyba że w laboratiorach to zrobią naukowcy, bo same żółwie to chyba się nie skrzyżują.
DjZwierzaC
2008-02-06, 14:26
Co za pytanie, w naturze sie nie skrzyżują  bo nie mają jak, (chyba ze grek i mauret- ale pewny nie jestem) natomiast w akwarium bez problemowo i nie potrzeba żadnych naukowców. Chyba ze np żółwiaka z grekiem (szczerze mówiąc, nie wiem czy da sie greka z żółwiakiem, tak tylko jako przykład palnąłem ale to raczej nie możliwe chyba żeby w genach grzebać) to wtedy naukowcy sie przydadzą. Ale z tych przykładów co podałeś wszystkie na spokojnie sie krzyżują.
sylwan87media
2008-02-06, 14:42
A czy myślicie że to może byc szkodliwe dla żółwi pomijajśc zanieczyszczanie gatunku?
Szczur
2008-02-06, 15:08
 	  			  
Co za pytanie, w naturze się nie skrzyżują bo nie mają jak, (chyba ze grek i mauret- ale pewny nie jestem) natomiast w akwarium bez problemowo i nie potrzeba żadnych naukowców. Chyba ze np. żółwiaka z grekiem (szczerze mówiąc, nie wiem czy da się greka z żółwiakiem, tak tylko jako przykład palnąłem ale to raczej nie możliwe chyba żeby w genach grzebać) to wtedy naukowcy się przydadzą. Ale z tych przykładów co podałeś wszystkie na spokojnie się krzyżują.Oj, mam wrażenie że DjZwierzaC "troszkę" się zagalopował. Bez problemu?

sylwan87media
2008-02-06, 17:04
Właśnie i tu jest mój dylemat na jakimś forum (nie mogę go teraz znaleźc) czytalem o krzyżowaniu gekonów rożnych rodzajów ze sobą tak samo z iguanami i zdaje się że pare gat weży też ze sobą krzyżowali, ale że nie jest to polecane poniewarz osobniki skrzyżowane sa bardzo podobne do gatunku wyjściowego i można w ten sposób "skundlic" gatunek.


Wiec czy może sie tak zdarzyc również u żółwi w końcu to też gady.
Szczur
2008-02-06, 17:49
Powstanie krzyżówki jest możliwe, ale trudne. Natura tak wszystko zaplanowała, by do tego nie dochodziło. Zakładając, że zwierzakom nie będzie w ogole przeszkadzało że kopulują z przedstawicielem innego gatunku, to i tak znikome jest prawdopodobieństwo powstania krzyżówki. Nawet jeżeli do tego dochodzi do zwykle "kundelek" zwierzak jest niepłodny. Dlatego raczej nie ma możliwości "skundlenia" gatunku. Chociaż różne rzeczy się zgadzają. Ale żeby w ogóle doszło do powstania krzyżówki gatunki muszą być na prawdę blisko spokrewnione.


Moim zdaniem nie ma obawy, żeby jakikolwiek gatunek się "skundlił".
Karol
2008-02-13, 12:26
Krzyżówki międzygatunkowe zdarzają się ale niezmiernie rzadko. Można spotkać hybrydy T.marginata x T.graeca - chyba najczęściej, dużo rzadziej T.horsfieldi x T.hermanni, słyszałem z pewnego źródła, ze otrzymano krzyżówkę A.radiata x G.carbonaria, więc ten dystans genetyczny nie musi być niewielki. Często hybrydy występują wśród zółwi azjatyckich. Najlepszym przykładem jest Cuora "serrata" opisywana początkowo jako samodzielny gatunek, a w rzeczywistości jest to bastard Cuora galbinifrons x Pyxidea mouhouti. Sporo zdjęć hybryd jest w "Turtles of the World" tom 4. Jest tam też fotka osobnika będącego hybrydą Trachemys scripta z Ocadia sinensis. Tworzenie hybryd wśród testudowców nie jest najłatwiejsze, choć w niewolo dość często kundlą się Kinixys homeana i K.erosa, ale tworzenie umyślne takiej hybrydy nie ma sensu

W azji tworzenie hybryd było bardzo opłacalne. Krzyżowano Mauremys anamensis samicę z samcem Cuora trifasciata. Młode przypominały ojca i były sprzedawane jako C.trifasciata. Samica M.anamensis kładła dużo więcej jaj niż samica C.trifasciata, wiec tu mamy do czynienia z chłodną kalkulacją ekonomiczną.
Uważam, ze jeśli ze sprzedawanym zwierzęciem idzie informacja nt. jego pochodzenia tworzenie hybryd jest dopuszczalne, ale tylko wtedy.
Dużo gorsze jest kundlenie w obrębie podgatunków, kiedy młode bardzo przypominają któregoś z rodziców lub mają cechy pośrednie. Najbardziej narażone sa T,graeca spp. Jest tu sporo podgatunków, które co raz czesciej trafiają do naszego kraju. Moze być to problemem z tego powodu, że nie znając lokalizacji ktoś może zapragnąć dokupić zwierza do pary i niechcący otrzymać młode, które pójdą w świat jako żółw mauretański. Łatwo tworzą hybrydy T.hermanni boetgerii z T.(hermanni) hercegovinensis, Hercegoviny zwykle nie mają płytki pachwinowej i to zwykle bywa problemem, bo młode z takiego romansu też mogą jej nie mieć, a wiem, że takie młode niestety poszły już w świat.

W sklepach można spotkać mieszańce Trachemys scripta elegans x Trachemys scripta ssp., które zwykle mają żółte i czerwone plamy skroniowe ułożone do siebie prostopadle.

Niektóre odmiany barwne węży z rodzaju Lampropeltis są otrzymywane przez krzyżowanie z L.ruthvenii, który obfituje w różne mutacje barwne. Tak powstała L.mexicana albino.
Ciekawie wyglądają Lampropeltis sp. x P.guttatus czy Superball bedący potomkiem Python curtus x P.regius.

Pozdrawiam
sylwan87media
2008-02-13, 13:37
Wielkie dzieki za wnikliwą odpowiedź.

Przyznam się że myślałem że jest to wrecz niemożliwe a tu jednak .
Ale z tego co zrozumiałem jest to raczej żadki przypadek wiec raczej szanse na to że przez przypadek kupiło się mieszańca są minimalne.
Karol
2008-02-13, 14:38
Cuora "serrata" jest spotykana dość często, u testudowców rzadko się spotyka hybrydy. Niejaki Iverson około 2000roku opisał kilka "gatunków" Mauremys "iversoni", Ocadia "philippeni" i jeszcze kilka, które okazały sie mieszańcami. Niektórzy badacze uważają hybrydyzację w warunkach naturalnych na pewien rodzaj przyspieszonej ewolucji, bo niektóre hybrydy są płodne i dają płodne potomstwo!!!! do tego podobne do rodziców a nie do dziadków. W tej chwili nie pamiętam gdzie czytałem, ale nie jest to science-fiction.

Powstałe "gatunki" mogą być odporniejsze i mniej wymagające, wiec lepiej przystosowane, więc jest szansa, że odniosą sukces.

Pozdrawiam


Podobne tematy: