Tengwar, cirth: pytania o genezę

Kategoria: Alfabety i pismaIverald
15-03-2009, 10:10
Chodzi mi od zebranie i poparcie źródłami jak najwięszej ilości informacji na ten temat w jednym miejscu.   


Wszyscy wiemy, że Tengwar był dziełem Feanora i został opracowany w Valian Year 1250 (źródło do daty jest chyba w tomie X HoME).
Był to bardziej system pisania, niż typowy alfabet (znaki zmieniały wartość fonetyczną zależnie od języka zapisu, najwiecej cecch alfabetu posiada sarati). (WP, dod. E)
Zapisywano go głównie pędzlem lub piórem. (źródło?)
Zdrowy rozsądek podpowiadałby, że w Valinorze najprawdopodobniej ryto napisy w twardych materiałach, być może używając "stylu kanciatego"
http://at.mansbjorkman.net/teng_calligraphy.htm : pod "pointed style" (moje przypuszczenia).

Teraz zaczynają się schody.

Cirth został opracowany poczas Pierwszej Ery. Jak to rozumieć? To była rachuba wg. której Pierwsza Era była trzecią w kolejności (po Erze Latarni i Erze Drzew), gdzie datą rozpoczęcia było wzejście Słońca, czy erą liczoną od zejścia Valarów na Ardę?

Miejscem, gdzie powstawał był Beleriand, a usystematyzował go Daeron, minstrel Elu Thingola. Potrzebuję datę Czy to możliwe, aby był ewolucją Tengwaru?
http://acondia.com/fonts/...ngwar2cirth.htm
Arrgumentem przeciwko wydaje się izolacja (w najlepszym wypadku ograniczony kontakt) Valinoru, do czasu buntu Feanora i wymarszu Noldorów do Śródziemia, chociaż całkiem możliwe, że to mieszkańcy Eressei przywieźli Tengwar do Beleriandu.
Ten ostatni argument można zbić faktem, iż tengwar po przybyciu Noldorów zdominował piśmiennictwo, a domeną cirth stały się języki krasnoludzkie, elfy wkorzystywały go w ryciu bądź wykuwaniu napisów, chociaż nasuwa mi się inna myśl: Thingol w pewnym momencie zabronił używania quenyi; mogło to też dotyczyć tengwaru (wtedy ładnie wpasowałaby się tu rola Daerona)?
»serdecznie dziękuję.
Nero
15-03-2009, 11:33
 	  			  
Zdrowy rozsądek podpowiadałby, że w Valinorze najprawdopodobniej ryto napisy w twardych materiałach, być może używając "stylu kanciatego"Iverald
22-03-2009, 11:09
Dzięki   


Znalazłem jeszcze całkiem dobry dokument na ten temat.
UWAGA! Żeby wyświetliły się wszystkie znaki, należy ściągnąć wszystkie czcionki wymienione w "Introduction" oraz używać Firefoxa.

Quenta Eldatencelion


Podobne tematy: