Internetowe encyklopedie Ardy

Kategoria: A drogi biegną dalej w przód...Tecza
07-09-2004, 18:54
Na początek pewno dobrze wszystkim znana The Encyclopedia of Arda. Język angielski. Chyba najlepsza encyklopedia świata tolkienowskiego w Internecie. Niezwyle przydatna przy czytaniu Silmarilliona (szczególnie za pierwszym razem).


The Tolkien Monster Encyclopedia - o potworach i wyrobach potworoposobnych u Tolkiena. Język angielski.

Może jeszcze ktoś jeszcze zna jakiś ciekawy adres ?
Memo
08-09-2004, 17:23
takie minveto - EoA byłaby perfekcyjna gdyby były tam hasła z HoM-E/KZO. Na próżno szukać tam informacji o Duilinie z rodu Jaskółki, Rogu Młociarzu itd.
Freyr
09-09-2004, 16:06
Tecza napisala:

Może jeszcze ktoś jeszcze zna jakiś ciekawy adres ?


The Thain's Book - encyklopedia osób, miejsc, stworzeń, przedmiotów i wydarzeń z Władcy Pierścieni i Hobbita. Hasła zawierają opisy, dzieje, ważne daty, genealogie, etymologie, ilustracje, źródła i odsyłacze.
elfu
13-03-2005, 22:14
Hej.

Mam takie pytanie. Czy w haśle opisującym jakis element tolkienowskiego świata wolelibyście widzieć cytaty, odpowiednio posegregowane: np: cytaty o wyglądzie, charakterze, itp. czy wolelibyście może notkę stricte encyklopedyczną ? Jak uważacie ?
Belegil
18-03-2005, 21:24
O dziwo nawet na Wikipedii można znaleźć coś tolkienowskiego. Mimo, iż nie było tam wielu "dobrych" informacji to w ogóle byłem zszokowany, że można coś znaleźć np. pod hasłem "Valar".
Adiemus
24-07-2005, 19:40
Znalazłem ten link na Topliście. Oto on: http://www.istari.xt.pl, kliknąłem, bo zachęciło mnie szumne hasło pod bannerkiem: "Wejdź i bądź świadkiem powstawania pierwszej polskiej Internetowej Encyklopedii Dzieł J.R.R. Tolkiena."

Reklama dźwignią handlu? Cosik mi się widzi, że ta dźwignia to tak trochę na wyrost. Po wejściu stwierdziłem, że jeszcze tam skromnie, i że trzeba się sporo naklikać, żeby dojść do interesującego hasła (jedno kliknięcie -jedno rozgałęzienie, żeby dojść do "Narsil" trzeba przejść przez przedmioty, bronie, miecze....
Ten Narsil wywołał we mnie lekki głowy zawrót
Bo jeżeli jest to pierwsza polska encyklopedia, dlaczego zamiast opisu Narsila znajdujemy tylko... link do opisu na encyklopedii Złotego Lasu? :ee:
Zresztą zobaczcie całe hasło:
Narsil

Po ponownym przekuciu zwany Andúrilem.
Cytaty
Miecz Elendila

Władca Pierścieni , księga 2 , rozdział 2
[ mówi Elrond ]” - Walczyłem w bitwie pod Dagorlad u Czarnych Wrót Mordoru, gdzie przypadło nam zwyciestwo, bo nikt nie mógł się oprzeć włóczni Gil-galada, zwanej Aiglos, ani mieczowi Elendila, zwanemu Narsil. Widziałem ostatnią walkę na stokach Orodruiny, gdzie zginął Gil-galad, a Elendil padł na swój złamany miecz. Ale Sauron został pokonany, Isildur zaś ułamkiem ojcowskiego miecza odciął Pierścień z jego ręki i zatrzymał ten klejnot przy sobie.”
Opisy
http://www.glyphweb.com/arda/n/narsil.html
http://www.annalsofarda.d...ect/Anduril.htm
http://zlotylas.org/index...erm&id=17&vid=1

A jeszcze większym kwiatkiem jest link poniżej. Brzmi on "Dyskusje: Właściwości i moce Andurila". Kliknąłem i.... znalazłem się na Forum Elendili a konkretnie tutaj: http://www.elendili.pl/viewtopic.php?t=634

I teraz pytanie: czy ktoś z Elendilich jest może właścicielem tej witryny? A jeżeli nie, to czy ten gościu (bo się nie podpisał nickiem) dostał od adminów zgodę na korzystanie z tego, co Elendili w pocie czoła ustalają w dyskusjach? Jeżeli nie, to obawiam się, że mój post trzeba będzie przenieść do topiku o zgniłych jabłkach...
Neratin
25-07-2005, 13:19
 	  			  

I teraz pytanie: czy ktoś z Elendilich jest może właścicielem tej witryny? A jeżeli nie, to czy ten gościu (bo się nie podpisał nickiem) dostał od adminów zgodę na korzystanie z tego, co Elendili w pocie czoła ustalają w dyskusjach? Jeżeli nie, to obawiam się, że mój post trzeba będzie przenieść do topiku o zgniłych jabłkach...Hm, akurat tutaj wydaje mi się trochę przesadzasz. Strona wygląda na metaencyklopedię, i nie ma nic niestosownego w tym że podaje się _odnośniki_ do innych miejsc w sieci (tym bardziej że "ideą tej encyklopedii jest zgromadzenie podstawowych informacji na temat jakiegoś elementu tolkienowskiego świata i wskazywanie miejsc w internecie gdzie można znaleźć więcej szczegółowych informacji na dany temat."). Gdyby ktoś używał tego co Elendili w pocie czoła ustalają w dyskusjach na licencji copy&paste, to co innego. Ale nie używa.

Sam chętnie korzystałbym z takiej encyklopedii, zamiast googlać po listach dyskusyjnych czy używać 'szukaj' i przekopywać się przez fora w poszukiwaniu dyskusji na dany temat.

Jedyne, co bym tutaj zmienił, to dodał informację o źródle do gołego URI. Ale to akurat szczegół.
Turin Turambar
04-08-2005, 01:25
Autor tej encyklopedii to powyższy Elfu    

Linki do for są IMO świetnym pomysłem, ale pomysł encyklopedii jest nieco lipny. Potrzeba nam INFORMACJI, jak na EoA, a nie cytatów
Poza tym nawigacja jest (mało powiedziane) niekomfortowa.
elfu
12-08-2005, 10:33
Witam


Adiemusie ->
Tak jak napisał Neratin, zamieszczanie linków to powszechna praktyka w internecie i zamieszczenie linka do dyskusji na elendili.pl jest promocją tego co tworzą Elendili. Żeby dojśc do interesującego tematu nie trzeba sie naklikać ;D - można skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się u góry strony. IMHO jest to pierwsza polska encyklopedia bo wszystkie inne polskie encyklopedie tolkienowskie działają niejako na uboczu vortali i portali tolkienowskich, a głównym celem Istari jest właśnie bycie encyklopedią. Bycie encyklopedią to nie tylko hasła tolkienowskie, ale cały know-how tolkienowski jaki istnieje. Mam tu na myśli: polskie i zagraniczne strony tolkienowskie ( Istari jako jedyna strona ma chyba najpełniejszy i w miare aktualny katalog polskich stron tolkienowskich ), artykuły o świecie Tolkiena z prasy polskiej i zagranicznej, galerie grafik tolkienowskich , oraz odnośniki do stron i for na których można pogłębić swoją wiedzę na dany temat. Akurat hasło poświęcone Narsilowi, które wybrałeś nie jest zbyt rozbudowane ale są też hasła bardzie rozwinięte. Zobacz np. hasła o hobbitach, entach albo Frodo Bagginsie.

Neratin->
Tu masz racje. Od dziś jeżeli będe podawał linka do jakiejś dyskusji na forum, to w odnośniku zamieszcze również adres tego forum.

Turinie->
Notki encyklopedyczne kiedyś powstaną, ale IMHO z cytatów umieszczonych w hasłach też można sie wiele dowiedzieć, tyle tylko, że nie jest to wiedza "na szybko". Zobacz np. tutaj: http://www.istari.xt.pl/d...entowie:entowie . Rozwój tej stronki jest póki co mało dynamiczny, gdyż jak na razie tworze ją sam. Gdyby sie znaleźli jacys chętni do rozwijania i tworzenia haseł, podsyłania linków to rozwój byłby zapewne bardziej dynamiczny. Ale ostatecznie nie narzekam. Powoli bo powoli ale zawsze do przodu. Co do nawigacji, to faktycznie nie jest ona super, ale całkiem źle też chyba nie jest .
Freyr
09-04-2006, 20:22
Linki do kolejnych encyklopedii (anglojęzycznych):


http://valarguild.org/var...s/encycfrms.htm

http://www.tolkienion.com/index2.php
Przykuta
04-06-2007, 16:53
Witam  wszystkich na forum
Podobne tematy: