Fonty tengwarowe

Kategoria: Alfabety i pismaMiMaS
10-01-2004, 20:33
Pojawiła się nowa wersja (1.1) znakomitego fontu Tengwar Formal autorstwa Michała Nowakowskiego. Gorąco polecam - nie tylko dlatego, że jest to jedyny font tengwarowy polskiej produkcji (przynajmniej z tych, które znam, a jest ich kilka) ale przede wszystkim dlatego, że jest po prostu śliczny   


Tengwar Formal font homepage
Elenwe
15-01-2004, 22:38
Ooo, wielkie dzięki, MiMaSie!    

Faktycznie, czcionka jest wspaniała. Bardzo ozdobnie prezentuje się zwłaszcza w kursywie. Dobrze, że wykorzystuje "tradycyjny" układ klawiatury; nie chciałabym zmieniać przyzwyczajeń przy pisaniu tą czcionką (leniuch ze mnie ).
Mam ją na kompie zaledwie od wczoraj, ale coś mi się wydaje, że dołączy do moich najczęściej wykorzystywanych czcionek (obok Tengwar Parmaite, Tengwar Noldor i Tengwar Cursive).
MiMaS
16-01-2004, 20:15
 	 			 
Dobrze, że wykorzystuje "tradycyjny" układ klawiatury


Tak przy okazji, żeby nikogo nie wprowadzać w błąd - "tradycyjny układ klawiatury" w fontach tengwarowych oznacza układ zgodny z fontami Daniela Smitha; bynajmniej nie jest to to samo co układ dla fontów alfabetu łacińskiego! Tutaj kilka słów wyjaśnienia
MiMaS
22-01-2004, 18:48
Dostałem niedawno cynk od życzliwego internauty ze Szwecji o kilku nowych (no niby starych, ale takich, których nie mam jeszcze na stronie) fontach tengwarowych. One oczywiście zostaną u mnie opisane, ale dla niecierpliwych podaję linki tutaj   

Tengwar Sindarinwa
Tengwar Typewriter

Niestety oba te fonty mają własne "niestandardowe" układy klawiatuy (to znaczy nie zgodne ze standardem Daniela Smitha), a ponadto wielu symboli w nich brakuje. Może jednak komuś się przydadzą


Przy okazji chciałem zasygnalizować pewną dziwną sprawę - w wielu miejscach w Internecie (między innymi na mojej stronie) można znaleźć font Tengwar Gandalf Medium autorstwa Michaela Elliotta. Jakimś dziwnym trafem wspomniany wyżej font Tengwar Sindarinwa rozprowadzany przez Hybrid Elephant jest w znacznej części identyczny Z mojej korespondencji z autorem tego fontu wynika, że jest zdziwniony faktem istnienia innej czcionki niemal identycznej z jego własną... To niestety dowodzi, że nawet wśród fanów Tolkiena istnieją plagiaty
miszka
27-01-2004, 18:14
 	 			 
To niestety dowodzi, że nawet wśród fanów Tolkiena istnieją plagiatyOkropne... Na miejscu autora natychmiast zacząłbym przerabiać font na "standardowe" mapowanie Dana Smitha. Ciężka praca, ale już na starcie gwarantuje popularność, czyli że nikt niczego nie będzie miał jak podkraść.
MiMaS
29-01-2004, 19:33
Na stronie Naremarde można znaleźć ciekawą kolekcję pomysłów na fonty tengwarowe. Niektóre tragicznie zakręcone, ale inne całkiem fajne. Ta kolekcja dowodzi prostoty konstrukcji znaków tengwaru (przynajmniej podstawowych) - jeśli tylko telco i luva są rozróżnialne, to font da sie odczytać.

Czerpcie natchnienie
miszka
04-02-2004, 19:38
Hej, właśnie natknąłem się na nowy font tengwarowy, wzorowany na piśmie samego Saurona, stąd nazwa Tengwar Annatar. Nie tylko kursywa, ale też odmiany prosta i półgruba! Śliczny, od dawna czekałem na taki font! I jeszcze zgodny z mapowaniem Dana Smitha.  


Tengwar Annatar - A Tengwar Type Family

Warto odnotować, że Johan Winge zrobił ten font, używając darmowych narzędzi pod Linuxem, Metafont i PfaEdit. Jakby ktoś chciał zrobić własny font, to właśnie te programy polecam.
MiMaS
05-02-2004, 08:31
 	 			 
Hej, właśnie natknąłem się na nowy font tengwarowy, wzorowany na piśmie samego Saurona, stąd nazwa Tengwar Annatar.


Tengwar Annatar został zaanonsowany na grupie elfscript kilka dni temu i od zrazu zebrał bardzo pozytywne recenzje. IMHO słusznie. Mimo że kilka znaków faktycznie w nim brakuje to font jest po prostu przepiękny
Aiwendil
03-06-2004, 17:05
Dla niewiedzących  : Daniel Smith to (chyba) najbardziej znany twórca tengwarowych fontów. Trochę ich jest ( a także parę innych) na stronie tengwar.art.pl, którą gorąco polecam również dlatego, że to IMO najlepsza polska strona o tengwarze.
miszka
30-07-2004, 13:16
Jeszcze jeden font tengwarowy: Tengwar Hereno. Wygląda znajomo - to stary Tengwar 04, ale przemapowany na standard Dana Smitha. Ciekawe, czy podobnych przypadków będzie więcej? Swoją drogą, krój jest prosty, czytelny, przypomina nowoczesne bezszeryfowe - wśród "standardowych" takiego jeszcze nie było.
MiMaS
30-07-2004, 20:32
 	 			 
Tengwar Hereno. Wygląda znajomo - to stary Tengwar 04, ale przemapowany na standard Dana Smitha.


I faktycznie całkowicie zgodny z fontami Smitha
Co prawda fakt ten oznacza również kilka niedogodności... Np. to, że znak < jest w nim przyporządkowany "innej wersji" tengwy hwesta tak jak w oryginalnych fontach Smitha, podczas gdy "nowsze klasyki" typu Tengwar Parmaite, Tengwar Annatar czy Tengwar Formal mojego przedmówcy mają tutaj esse nuquerna co wydaje się bardziej logiczne.
Całkowita zgodność z fontami Smitha oznacza również istnienie w foncie współczesnej wersji znaku zapytania i wykrzyknika, które moim zdaniem są w foncie tengwarowym całkowicie zbędne. Niektóre fonty (np. Tengwar Parmaite) wykorzystują to miejsce znacznie lepiej umieszczając tam jakieś elementy tengwarowe (rzadko wykorzystywane, ale przynajmniej na temat).
To są jednak szczegóły... Font jest faktycznie ładny i ciekawy - polecam

miszka
31-01-2005, 14:36
Przypadkiem natknąłem się w sieci na jakiś zbiorek fontów tengwarowych zgodnych ze standardem Daniela Smitha i ku mojemu zaskoczeniu odkryłem trzy nowe: Tengwar Galvorn, Tengwar Mornedhel i Tengwar Naive. Pewnie nic nowego, ale... Czy ktoś wcześniej o nich słyszał? W każdym razie, łączna liczna fontów tengwarowych w standardowym mapowaniu przekroczyła dziesięć. 


[ Dodano: 06-02-2005, 21:16 ]
Johan Winge opublikował kilka dni temu kolejną wersję swojego Tengwar Annatar. Dorobił wszystkie brakujące dotąd znaki, plus jeszcze fonty z alternatywami stylistycznymi. Miodzio. Od dłuższego czasu dostępna jest również nowa wersja Tengwar Parmaite Mänsa Björkmana, poza tym autor udostępnił do testowania betę swojego przyszłego fontu Sarati Eldamar. Dużo się ostatnio dzieje...

[ Dodano: 10-03-2005, 11:19 ]
Dzisiaj opublikowałem nową wersję Tengwar Formal. Wprowadzone zmiany: porzerzyłem trochę tengwy rómenopodobne (sugestia Harriego Peräli) i wziąłem się na poważnie za tethary (poprawiłem podwajanie etc. ). Jest też mały font z dodatkowymi tetharami.
miszka
23-08-2005, 21:28
Przepraszam za zamieszanie ze stroną Tengwar Formal - chwilowo jest dostępna tylko pod nowym adresem:

http://tengwarformal.limes.com.pl
Stary adres też zostanie, ale z przyczyn technicznych chwilowo nie działa

[ Dodano: 30-08-2005, 20:49 ]
Od mniej więcej miesiąca dostępna jest nowa wersja fontu Tengwar Elfica (tego, który został użyty w logo naszego forum). Do pobrania z http://www.geocities.com/enrombell/Archivos.htm, razem z wyczerpującą dokumentacją.
Galadhorn
31-10-2006, 11:31
Pojawiła się piękna nowa czcionka tengwarowa - jestem oczarowany i będzie to chyba moja najbardziej ulubiona czcionka! Nazywa się Tengwar Gothika. Oto link: http://www.geocities.com/...ivationGoth.htm


Polecam tę czcionkę miłośnikom kaligrafii komputerowo-tengwarowej

Powstała też nowa wersja ładnej czcionki Tengwar Elfica (wersja 3.2):
http://www.geocities.com/...ir/Archivos.htm
Arathulion
31-10-2006, 12:00
 	 			 
Pojawiła się piękna nowa czcionka tengwarowa - jestem oczarowany i będzie to chyba moja najbardziej ulubiona czcionka! Nazywa się Tengwar Gothika.


Świetna jest! Myślę, że wspaniale nadaje się do pisania jakichś dłuższych tekstów (zawsze sobie wyobrażałem elfickie księgi zapisane podobnym stylem). No i duży plus - czcionka używa najpopularniejszej mapy klawiaturowej (chyba tak to można przetłumaczyć)
Revix
07-11-2006, 14:33
Natrafiłem na pewien problem – korzystam z pięknej czcionki tengwar Annatar i wszystko było pięknie do czasu.... Postanowiłem zapisać liczbę (nie pamiętam już po co) w każdym razie doznałem szoku   – wchodzę w tablice znaków, aby zobaczyć jakie skróty mają litery i co zobaczyłem?


„0”, „1” i „2” nie mają przypisanego skrótu alt + coś... po dłuższej "penetracji" okazało się, że więcej znaków tak ma. Moje pytanie co zrobić bo nie chce kopiować znaków wchodząc do tabeli. Proszę o pomoc.
Vindálf
07-11-2006, 17:58
Najlepiej korzystać z programu samotranskrybującego  .
Tavaro
08-11-2006, 13:33
Revix, jeśli masz Office XP, korzystaj z kodowania ASCII szesnastkowego. Po prostu wpisujesz w Wordzie kod szesnastkowy, np. 004B i naciskasz kombinację [lewy Alt] + [x]. 


Dla przykładu, po wprowadzeniu powyższego 004B i naciśnięciu Alt+x dostaniemy literę K.

Pozdro,
Tav.

EDIT Kody szesnastkowe można znaleźć w pdf-ach dołączonych do czcionek, a jak i tam ich nie będzie, można użyć polecenia Wstaw | Symbol w Wordzie. W prawym dolnym rogu okienka wstawiania symbolu jest lista wyboru kodowania. Wybierasz pozycję listy "ASCII (Szesnastkowy)" i po zaznaczeniu znaku w polu obok pojawi się jego kod.

A jeśli nie chcesz za każdym razem klikać Wstaw | Symbol , to polecam zrobić sobie na kartce tabelkę z kodami znaków.
Revix
08-11-2006, 15:38
Dzięki Ci o dzięki naprawde     


A żeby nie było ze robie offtopa to mam pytanko:
Jaka czcionka jest najlepsza ale pod względen rozbudowania tz. ilości znaków itp
Tavaro
18-11-2006, 15:53
Ja bym polecił Tengwar Annatar lub Tengwar Elfica. Chociaż w praktyce wszystkie czcionki posiadają podstawowe znaki tengwarowe, to np. w foncie Tengwar Sindarin nie chcą mi się wstawiać podwójne kropki pod literą (znaczniki palatalizacji).


Pzdr,
Tav
Galadhorn
18-11-2006, 15:57
Na tej samej zasadzie działa polecana przeze mnie w moim poprzednim wpisie czcionka Tengwar Gothika.
Galadhorn
24-12-2006, 11:31
Świątecznym niespodziankom nie ma końca. Oto Måns Björkman opublikował wczoraj dwie nowe czcionki:


tengwarową - Tengwar Eldamar
rúmiliańską - Sarati Eldamar

Zapraszam w imieniu Månsa zapraszam tutaj: http://at.mansbjorkman.net/downloads.htm
Ermanne
04-01-2007, 14:11
Siemka, słuchajcie, mam problem. Sciągnęłam kilka fontów, ale kompletnie nie wiem co mam zrobić, żemy móc pisać nimi w Wordzie. Może i się skompromituję, ale nie wiem jak w okienku "czcionka" ma mi się pokazać np. elfica albo inna. Proszę o pomoc. Z góry dzięki.

PS: Proszę o proste wytłumaczenie, bo ostatnio ( nie na tym forum) dostałam takie z kosmosu...
Talagan Falathren
07-01-2007, 15:19
Skopiuj to do folderu c:/windows/fonts Powinno się pojawić okienko, że czcionka została zainstalowana, lub, że się instaluje, jeśli nie ma takowego, znaczy, że plik jest uszkodzony, albo ma zły format.
Ermanne
07-01-2007, 19:42
Próbowałam i tak zrobić i właśnie wyskakuje mi komunikat, że plik jest uszkodzony czy coś...ale we właściwościach jest napisane, że format to true type, więc nie wiem dlaczego nie da się zainstalować...a najdziwniejsze jest to, że dzieje się tak z każdą inną czcionka, która ściągnę...:/
Envinyatar
12-05-2007, 21:36
bardzo polecam stronkę http://www.thehutt.de/tolkien/fonts.html
miszka
03-04-2009, 11:25
Na wypadek gdyby jeszcze ktoś nie wiedział, to niecałe pół roku temu wyszedł nowy font autorstwa Enrique Mombello, Tengwar Beleriand. Bardzo podobny do jego Tengwar Elfica, ale jednak przyjemnie inny (bardziej odręczny).


Podobne tematy: